Hogyan tudtad a tanulást összeegyeztetni a munkáddal, a gyerekekkel, az otthoni feladatokkal?
A párom és a gyerekek nagy türelemmel viselték ezt az időszakot. Lyukasórákban rajzoltam a munkahelyemen, esete, mikor mindenki lefeküdt, akkor tudtam leülni ezzel foglalkozni. Sokan nem gondolnak bele, hogy ez mennyi munkával jár. Elég elhivatottnak kell lenni ahhoz, hogy valaki egy ilyen képzést munka és család mellett el tudjon végezni. Én nagyon elszánt voltam, nekem nem volt B tervem. Előfordult, hogy egy-egy feladatnál besokalltam, de mindig támogatott a családom, ez sokat jelentett.
Mi volt a legnehezebb, ha egy dolgot kellene kiemelni ebből az időszakbóll?
A második évközi feladat. Itt 4 főnek kellett együtt dolgozni egy projekten. Nálunk két társunk egyáltalán nem volt partner, nem vettek részt a közös munkában. Nehéz volt egyeztetni velük. A lakberendezésen kívül alapvető dolgokat is el kellett nekik magyarázni, például az anyagok megosztását vagy a kapcsolattartást. A tanáraink segítettek ebben, de nagy küzdelem volt. A másik nehézség a 3D látványtervező program használata volt, nehéz volt az elején elkapni, hogy mit is kell csinálni.
Mit javasolnál annak, aki most kezdi el a tanfolyamot?
Rengeteg munka és kitartás kell, küzdelem saját magával, a családjával és a társaival. Rendelkezni kell azzal az elszántsággal, ami végig hajtja. Ha megvan ez az elszántság, akkor teljesen mindegy, hogy mennyi munka, meg tudja csinálni. A tanácsom röviden: jól be kell tudni osztani az időt. Nekem soha nem volt problémám a határidők betartásával. Ha egy ügyfél november 19-re ad határidőt, akkor november 19-re elkészítem. Ugyanígy kell az iskolai feladatokhoz is hozzáállni.
Mi volt lakberendezéssel kapcsolatban az eddigi legjobb élményed? Emelj ki egy olyan „flow” élményt, amikor azt érzeted: ezért csináltam!
Amikor leadtam a vizsgamunkát és jöttek a pozitív visszajelzések a tanároktól, ez nagyon inspiráló volt.
A munkád során volt olyan dolog, amit elméletben megtanultál és a gyakorlatban került a helyére, eljött az úgynevezett „aha élmény”?
Igen, a vizsgamunka készítése során éreztem ezt. Volt például, az Archline programban, hogy a tervezéshez létező fali paneleket használtam, és a renderen ugyanúgy jött vissza, mint ahogyan élőben van. Ilyen volt még a LED szalagok beépítése, ott jött elő ez az érzés.
Egy laikusnak hogyan magyaráznád el, hogy mit csinál egy lakberendező?
A lakberendező nem csak bútort tologat, új párnákat és színeket visz be, mint ahogyan sokan gondolják. A lakberendezés a térszervezésről szól, hogyan tudunk hatékonyan és esztétikusan kihasználni egy meglévő teret. Ha valaki lakberendező szeretne lenni, akkor az anyagismereten túl fog tanulni műszaki ismereteket is, építészetet. Megtanultunk gépészeti és villamossági tervet készíteni is. Aki csak azt szeretné megtanulni, hogy milyen anyagokhoz mi passzol, annak elég egy néhány alkalmas workshop.
Neked mi a karrier?
Ezen még nem gondolkodtam. Nem az a célom, hogy világot váltsak meg. Szeretnék abban dolgozni és ezt másoknak is megmutatni, amit szeretek. Nem is elsősorban a jövedelemszerzés a lényeg. Én tényleg ezt szeretném csinálni. Nekem ez egy életérzés.
Mi lesz a következő lépés, amit teszel azért, hogy az álmaid megvalósuljanak?
Frissíteni kell a portfoliómat digitális és nyomtatott formában is. Szeretnék tovább fejlődni, tanulni. Az egyik a Kurzus Karrier workshop, amin ismét részt fogok venni hamarosan. A másik a dekorfal készítés, amit szeretnék megtanulni és majd a lakberendezéssel együtt csinálni.